Dom i ogród

Grzejniki: montaż i wybieranie sprawy podstawowe

Pozostając w tematyce grzejników, tym razemzainteresujemy się podstawami. Od czego trzeba rozpocząć, czyli na co zwrócić uwagę kupując grzejnik do pokoju?

Odpowiednio dostosowane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ na ogół wychodzi na jaw, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie mniej kosztowny kaloryfer. Następna oszczędność wynika z bardziej skutecznej pracyregulacji służącej doregulacji temperatury – czym mniejsza pojemnośćsystemu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli niższabezwładność. W każdej takiej sytuacji wartowięc wybierać optymalnie – możliwie najmniejszygrzejnik. To spowoduje, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki mniejsze.

Główną ideą przywyborze grzejnika jestcharakterystyka zapotrzebowania na mocgrzewczą lokalu. Zapotrzebowanie tozależy od kilkuczynników, m. in. : rodzajubudynku, zamontowanejwarstwy izolacyjnej, rodzaju okienoraz wentylacji. Weryfikacja wszystkich umożliwi naszczegółowe dobranie grzejnika domiejsca, w którym mafunkcjonować. Obecnie dostępne sątakże programy, jakie na podstawie szczegółów odnośnie instalacjiobliczają i dopasowująkaloryfery.

Egzemplifikacja:

Pokój o powierzchni 15m2 wbudowli po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc 80 W/m. Dokonującszybkich kalkulacji okazuje się, że szukany grzejnikpowinien mieć moc zbliżoną do 800-1200W.

Teraz trzebazdecydować się na wybrany modelgrzejnika i dobrać wymiarami dolokalu, gdzie będziezawieszony.