Budownictwo

Osłony brzegów

Zabezpieczenia zaciskane na krawędzie to wielka gromada uszczelek mających zastosowanie do zabezpieczania detali odstających, niechronionych. Zwykle wykorzystywane są w budownictwie i przemyśle, niemal w każdej gałęzi: energetyce, systemach wentylacji klimatyzacji oraz instalacjach cieplnych – wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba osłonięcia i zabezpieczenia surowych lub nieregularnych obrzeży szklanych tafli, drzwi, włazów, sklejek.
Posiadają dużą trwałość na okoliczności zewnętrzne (promienie UV, temperatura) i działanie różnych cieczy. Uszczelnienia na kanty grają rolę blokady przed wodą, wilgocią, pyłem, nawet substancjami typu oleje lub benzyna. Wykonane są z EPDM, PVC lub NBR. Wszystko to powoduje, że są wyjątkowym rozwiązaniem osłaniającym.

Zabezpieczenia krawędziowe mają sprężystą część zabezpieczającą (element umiejscowiony z boku albo u góry) oraz część mocującą. O typie stosowanej uszczelki przesądza grubość kantu, na którym ma być zamocowana i konieczny sposób zabezpieczenia. Uszczelnienia te w części trzymającej mają stalowe uzbrojenie zapewniające najbardziej pewne mocowanie, które zaciska się na obrzeża elementu nośnego. wyjątkowa technologia produkcji zbrojenia sprawia, że pomimo wykorzystania stalowego rdzenia, osłony te są wyjątkowo plastyczne i można je zgiąć w każdej płaszczyźnie. Dla każdej uszczelki tego rodzaju wskazane są promienie gięcia podane w milimetrach, szerokość krawędzi, na której trzeba uszczelkę montować i typ wykorzystanego tworzywa.